Sve dok smo mladi i nemamo nikakve tegobe o poznijim godinama preterano i ne razmišljamo. Tek ako u domu imamo starije osobe, počinjemo da uviđamo kakve probleme može doneti ovo doba.
Nije isto kada slušamo tuđa iskustva, kao i kada na svojoj koži osetimo kako je kada se brinete o nekoj osobi koja je zašla u treće doba. I onda se često postavlja pitanje kako takvim osobama obezbediti da godine koje su pred njima prožive dostojanstveno? Potrebno je takođe omogućiti im kvalitet života koji je dostojan njihovih godina.
Jer nikada se ne zna kada će se zdravlje narušiti i da li će se taj proces događati postepeno ili naglo. Roditelji ili bake i deke, koji su nekada pucali od zdravlja i bili u punoj snazi, u nekom momentu zahtevaju neprestanu brigu, baš kao kada imate malo dete. Naravno, nisu svi takvi, ali velika većina se suočava sa raznim izazovima.
Pomoć u kući
Kada pojedine osobo dođu u određene godine, pokretljivost im je otežana i potrebno je pratiti svaki njihov korak. Često im je potrebna i pomoć u kući, ali i pri obavljanju nekih svakodnevnih aktivnosti kao što je ishrana, oblačenje ili održavanje lične higijene. Mnogi se susreću sa demencijom, i ova bolest je danas i te kako učestala u poznijim godinama.
Javljaju se i druge bolesti, kao što su razna neurološka oboljenja, rematske bolesti i kardiovaskularne bolesti. Zato je potrebno učiniti da i u takvim trenucima ove osobe imaju kvalitetan život i pomoći im koliko je to u našoj moći. Za sve one koji ne mogu da se brinu o ovim licima postoje ustanove kao što su starački domovi, koji nude dobru negu i stručnu pomoć.
Privatna ili državna ustanova
Ako ne postoji drugo rešenje ili je bolest takva da je potrebno da osoba ima konstantnu negu, starački domovi su u savremenom dobu jedna od najboljih opcija. Postoje državne ustanove ali i ustanove privatnog tipa, a smeštaj u njima zavisi od mnogo faktora. Često je nemoguće dobiti mesto u državnim ustanovama pa su jedina opcija privatni starački domovi.
Visoka cena je obično razlog zašto mnoga lica nisu u ovakvim ustanovama, jer njihova primanja a i primanja njihove porodice ne mogu da pokriju taj iznos na mesečnom nivou. U ustanovama ovog tipa, postoji medicinsko osoblje koje brine o korisnicima, ali i negovatelji koji čine da se osoba oseća kao kod kuće, odnosno pravi se neka toplija atmosfera koja podseća na kuću.
Blizina porodice
Kada neko preuzme na sebe da se stara o nekom starijem licu, bilo da je to neko od roditelja ili možda baka i deka, preuzima na sebe veliku odgovornost. Sa druge strane, ta osoba čini da oni poslednje godine života provedu okruženi bliskim ljudima, i da budu zbrinuti u svakom smislu.
I to je zaista plemenit podvig, jer im se omogućava da žive dostojanstveno koliko je to moguće u pojedinim stanjima. Ipak nekada je i u kućnim uslovima potrebna pomoć stručne medicinske osobe, a to često puno košta i mnogi ne mogu da priušte privatnu negu.