Probiotici – prvi saveznici dobrog imuniteta

Ako se pitate šta je to što je ključno za opšte zdravlje čoveka, za njegovo očuvanje i poboljšanje, odgovor može biti samo jedan – probiotici. Oni su dobili više pažnje kada su u jednom trenutku počeli da se prepisuju bebama u prvim mesecima, ali i kao obavezan saveznik u terapiji antibioticima. Njihovo pozitivno dejstvo se ne može zanemariti i upravo zato stalno treba isticati njihov značaj u svakodnevnom životu. 

Probavni sistem

Dobro stanje čovekovog digestivnog trakta zavisi direktno od ravnoteže između dobrih i loših bakterija u crevima. Probiotici tu imaju ključnu ulogu da stvore balans onda kada je on narušen, a narušen je kada god postoji neki problem sa varenjem, neka upala ili pad imuniteta. Njihovom upotrebom smanjuju se simptomi kao što su dijareja i zatvor, nadutost i gasovi. Svi lekari ističu da zdravstveni problemi kreću od stomaka – i zato se obavezno, kada se govori o jačanju organizma i prevenciji, preporučuje briga o zdravlju crevne flore.

Probiotik za stomak za otpornost organizma

Imunitet se jača i tako što se unosi dovoljna količina vitamina i minerala, što kroz hranu, što kroz suplemente. Probiotik za stomak ne pomaže samo stomaku, već i celom organizmu da bude otporniji na viruse i infekcije. Takođe, oni su jak saveznik u borbi protiv patogena, odnosno svih mikroorganizama koji štete našim crevima, koji se vrlo lako mogu širiti ako nema probiotika koji će regulisati odnos dobrih i loših bakterija. 

Pomoć u apsorpciji vitamina i mentalnom zdravlju

Kada kažemo da su za imunitet važni vitamini, nije pitanje samo da li ih unosimo na dovoljnom nivou, već da li ih dobro apsorbujemo, odnosno da li organizam može da ih iskoristi za ono za šta mu trebaju. Sve dobro iz hranljivih materija koje unesemo može se maksimalno iskoristiti samo ako je crevna flora zdrava. A kako probiotici mogu uticati na mentalno zdravlje? Neka istraživanja su pokazala da oni mogu pozitivno uticati na njega, time što smanjuju simptome anksioznosti i depresije.

Protiv upala i za zdraviju kožu

Postoje upalne bolesti creva, kao što su Kronova bolest i ulcerozni kolitis, u kojima pored propisane terapije probiotici predstavljaju nezaobilazni deo u procesu lečenja. Uz to, velika je njihova uloga i kada je osoba sklona alergijama, te se preporučuju kako bi pomogle u primirivanju date alergije. Istraživanja pokazuju da pomažu kod ekcema i kod akni, tako što ublažavaju iritaciju.

Šta još treba znati o probioticima

Ovi saveznici u zdravlju postoje u kao različiti sojevi, i u zavisnosti od soja kojem pripadaju, imaju određene efekte na creva. Dakle, to nije univerzalno sredstvo za sve stomačne probleme, već se u zavisnosti od problema koristi određeni soj. Evo nekih od njih. Lactobacillus pomaže da se svari laktoza iz mlečnih proizvoda i jača imunitet. Bifidobacterium je vrsta koja održava crevnu floru zdravom. Saccharomyces boulardi pomaže kod dijareje i prepisuje se kao obavezan u toku i nakon terapije antibioticima.  

Kada je u pitanju količina i vremenski period tokom kog se uzimaju probiotici, sve zavisi od vrste problema, negde uzimanje mora trajati duže da bi se postigao željeni efekat i poboljšalo stanje. U nekim slučajevima je izrazito važno da se oni uzimaju redovno, jer samo tako imaju efekta. Tome još treba dodati i da njihova delotvornost može da varira od osobe do osobe. Naime, svako ima specifičan organizam, način života i način ishrane, te su oni u zavisnosti od toga manje ili više efikasni.

Kroz koje namirnice se mogu unositi u organizam

Probiotike unosimo svakodnevno kroz hranu, a ponekad je potrebno uzimati ih u obliku tablete, kapi i rastvora. Od namirnica ih najviše ima u jogurtu, kefiru, dakle, fermentisanim mlečnim proizvodima, ali i u namirnicama kao što je kiseo kupus. Kada je potrebno unositi ih kroz suplemente, to treba uraditi u skladu sa preporukama doktora ili farmaceuta, koji će u skladu sa situacijom preporučiti određenu vrstu. Postoje određeni koji se koriste kao dodatak terapiji antibiotika, oni koji se koriste za dijareju, nadutost, gasove, intolerancije na laktozu, kao i oni za jačanje imuniteta.

Novorođenčadi se, recimo, daje posebna vrsta koja sprečava grčeve. Da bi bili što efikasniji, savetuje se da se piju na prazan stomak, da se upotrebljavaju samo ako im je važeći rok upotrebe. Kod primene sa antibioticima, važno je napraviti pauzu, odnosno piti ih dva sata pre ili posle uzimanja antibiotika. Kako oni sadrže žive organizme, moraju se čuvati dobro, u originalnom, neoštećenom pakovanju, na suvom i mračnom mestu, na određenoj temperaturi, jer njihova delotvornost zavisi i od načina čuvanja. Zato treba tražiti takva i slična uputstva o čuvanju i načinu upotrebe od stručnih lica, ne bi li terapija bila uspešna. 

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Copyright Beograd na drugačiji način. 2024
Tech Nerd theme designed by FixedWidget