Hladnije vreme sa sobom nosi veće šanse za respiratorna oboljenja, jer je sezona virusa tada u punom jeku. Bebe tek grade svoj imunitet, pa su podložnije infekcijama disajnih organa. Kako su bebe osetljivije na promene, virusi i bakterije koje ih mogu napasti ne vezuju se samo za zimski period. Nažalost, veliki broj beba oboli i u proleće, pa čak i za vreme letnjih vrućina. Upala pluća ili pneumonija, je teška infekcija od koje oboljevaju bebe širom sveta. Infekcija nastaje kada mikroorganizmi dospeju u pluća i tamo počnu da se razmnožavaju. Organizam prepoznaje neprijatelja i počinje da se brani. Tada dolazi do upale vazdušne kese u jednom ili u oba plućna krila.
U zemljama u razvoju upala pluća kod beba je česta, i nažalost vodeći je uzrok smrtnosti. Veliki broj mikroorganizama može izazvati upalu pluća, pa samo otkrivanje uzroka bolesti može ići teško. Kod beba sa blažom i nekomplikovanom kliničkom slikom, treba izbegavati korišćenje rendgena, osim ako se ne sumnja na tumor, ili ukoliko i pored prepisane terapije simptomi i dalje traju.
Uzročnici upale pluća kod beba
Virusi, koji izazivaju grip ili prehladu, mogu biti uzročnici upale pluća. Virusna upala pluća kod beba obično sa sobom nosi blažu kliničku sliku, mada nije isključeno da može prerasti u teže oboljenje, pa treba biti oprezan. Drugi uzročnik upale pluća su gljivice. Kako je bebin imunološki sistem u razvoju, može se desiti da gljivice budu uzrok upale pluća. Najčešći uzrok pneumonije je neka bakterija, najčešće bakterija Streptococcus pneumoniae. Bakterijska upala pluća može se javiti posle prehlade ali i samostalno. Takođe bakterija Micoplasma pneumoniae može izazvati upalu, ali najčešće sa blažom kliničkom slikom.
Kada se radi o novorođenčadima, ona najčešće prilikom porođaja pokupe određene bakterije, koje se nalaze u porođajnom kanalu. Tada dolazi do teške infekcije, jer bebe imaju slab imunitet, pa često pored upale pluća dobiju i sepsu. Ovo se dešava jako retko, ali svakako kada se desi lečenje je ozbiljno i sprovodi se u specijalizovanim zdravstvenim ustanovama. Kada beba oboli od virusne upale pluća, lečenje se sprovodi antibioticima. Jer uvek, uz virusnu upalu razvije se i bakterijska infekcija. Zato je pregled pedijatra obavezan, kako bi se uspostavila tačna dijagnoza.
Simptomi pneumonije – kako ih prepoznati
Postoje simptomi koji ukazuju da je dete obolelo od upale pluća, kao što su: ubrzano i teško disanje, dugotrajna povišena temperatura, uporan kašalj, nezainteresovanost i neraspoloženost. Često se dešava da se stanje pogorša par dana od početka prehlade, i u tom slučaju obavezno treba posetiti pedijatra, kako bi se isključila upala pluća. Nažalost, kod beba se može desiti da pokazuju znake pneumonije, ali da nemaju povišenu telesnu temperaturu. Raspoložene su i imaju dobar apetit, a imaju upalu pluća. Disanje im liči na šištanje ali su aktivne, pa nikada ne biste posumnjali na upalu pluća. To pokazuje koliko je ova bolest nepredvidiva i da treba biti obazriv, pogotovo kod beba.
Napredak medicine je doprineo da se upala pluća može lečiti i bez hospitalizacije. To znači da ukoliko se bolest na vreme otkrije, moguće je lečenje bez prijema u bolnicu. Međutim, kako je imunološki sistem beba slabo razvijen, bebe bez terapije u bolnici ne mogu da se izbore sa pneumonijom. Lečenje traje od 10-14 dana, zavisno od težine bolesti i brzine oporavka pacijenta.