Iako mnogi stanovnici naše zemlje baš i nisu upoznati sa tim, zastava Srbije postoji u dve varijante. Jedna je, naravno državna i ona je svima poznata, a druga je takozvana narodna zastava.
Za obe postojeće varijante je predviđeno i ko ih sme koristiti i u kojim prilikama. Zapravo je ustavom naše zemlje, odnosno određenim zakonima, tačno definisano i kome je dozvoljeno korišćenje državne, a kome narodne zastave, ali i na koji način bi trebalo da se svako ophodi prema zastavi.
Da ne bi bilo nikakve zabune, treba imati na umu da je zastava Srbije jedan od vrlo važnih državnih simbola, prema kome se treba odnositi sa poštovanjem i na krajnje primeren način. U tom smislu nije dozvoljeno, na primer da se zastava baca na zemlju ili ističe na neprimeren način, te da se koristi kao prostirka za sto ili da se njome prekriva automobil.
Državna zastava Srbije
Ne postoji stanovnik naše zemlje koji ne zna kako izgleda državna zastava Srbije. U pitanju je horizontalna trobojka, a na njoj se nalazi crveno, plavo i belo polje. Sva tri polja su potpuno iste visine. Na samom centru državne srpske trobojke se nalazi i grb.
Sve državne institucije imaju pravo da istaknu državnu zastavu.
Ali zato ako neki pojedinac odluči da istakne jednu takvu zastavu Republike Srbije na svojoj kući, to ne može da se smatra dozvoljenim, prosto zato što je u pitanju državna zastava Srbije. Prema slovu zakona, vrlo je jasno navedeno da samo državne institucije imaju pravo da istaknu ovu zastavu.
Razlika između državne i narodne zastave Srbije
Nasuprot državnoj, koja podrazumeva crveno, plavo i belo polje sa grbom na sredini, narodna zastava Srbije je ista takva, ali ne podrazumeva i grb.
Upravo takvu zastavu imaju pravo pojedinci da nose kao obeležja i da ističu na primer na svojoj firmi, kući ili da ih koriste prilikom dočeka sportista, zatim na veseljima i drugim prigodama.
Kakva su pravila vezana za zastavu?
S obzirom na to da je u pitanju državni simboli, vrlo je jasno zakonom definisano kako se treba ponašati prema zastavi. Najpre, zastava Srbije ne sme da bude izložena na način koji nije primeren, što podrazumeva da ne sme da dodiruje tlo, zatim ne sme da se koristi kao zavesa ili podmetač za sto ili noge, generalno ne sme da bude korišćena u neprimerenim situacijama. Takođe, zastava Srbije ne sme da bude korišćena za prekrivanje bilo kog predmeta, a bez obzira da li su u pitanju automobili ili stolovi na primer.
Isto tako je slovom zakona određeno i kako bi zastava Srbije treba da trebalo da bude istaknuta na državnim institucijama, da ne bi bila skrnavljena.
Sem toga, prema slovu zakona, zastava Srbije koja se bilo gde ističe, ni u kom slučaju ne sme da bude ni pocepana ni oštećena i potrebno je da bude istaknuta u toku dana kada su povoljne vremenske prilike. Naime, tokom noći ili dok su loši vremenski uslovi, zastava Srbije ne bi trebalo da bude istaknuta.
Podrazumeva se takođe i da državne institucije, ali i pojedinci koji se ogluše o ove odredbe treba da snose zakonske posledice, u vidu novčanih kazni.