Pica se nalazi visoko na vrhu liste omiljene hrane većine nas, a delom za to je zaslužena njena raznovrsnost i prilagodljivost – postoji bezbroj recepata koji mogu da zadovolje svačiji ukus.
Prisutna još od davnina, pica je promenila razne oblike i namene da bi postala ono što je danas. U nastavku teksta navešćemo zanimljivosti koje se tiču samog nastanka pice, kao i 4 najpopularnije vrste pica na svetu i sastojci od kojih se one spremaju.
Duga istorija pice
Danas je pica dostupna na svakom koraku, a možete je napraviti sami veoma brzo i lako koristeći pica pekač ili najobičniji šporet. Ipak, istorija pice doseže do daleke 1700. godine u Napulju, koji je tada bio nezavisno kraljevstvo na obali sa puno siromašnih stanovnika.
Napuljcima je bila potrebna jeftina hrana koja se brzo i lako mogla konzumirati i prodavati, pa je tako nastala prva vrsta pice koja nije imala previše sličnosti sa picom koju jedemo danas.
Kada se Italija ujedinila 1861. godine, legenda govori da je tadašnjem kralju Umbertu i kraljici Margariti dosadila stalna ishrana francuske kuhinje, stoga su posetili gradsku piceriju Brandi u kojoj je kraljica uživala u pici pod nazivom Mocarela, prelivene mekim belim sirom, crvenim paradajzom i zelenim bosiljkom.
Možda nije slučajno da se kraljici svidela baš pica koja je imala boje italijanske zastave, a od tada se ta posebna kombinacija sastojaka naziva pica Margarita.
Iako je pica dobila blagoslov kraljice, ovo jelo nije postalo poznato van granica Napulja sve do 1940.-ih, kada su imigranti iz Sjedinjenih Američkih Država replicirali svoje pice u Njujorku i drugim američkim gradovima poput Bostona, Čikaga i Sent Luisa.
Od tada, pica je polako pronalazila svoj put do svih krajeva sveta i počela da poprima oblike i varijacije kakve danas poznajemo.
#1 Capricciosa – “prevrtljiva pica”
Kaprićoza je jedna od najpopularnijih vrsta pica i nalazi se na jelovniku praktično svake picerije na svetu. Prema tradicionalnom italijanskom receptu, obavezni sastojci Kaprićoze su paradajz, mocarela, pečurke, artičoka, šunka i crne masline.
U Centralnoj i Severnoj Italiji nije retkost da se dodaju kapara, kobasica i ponekada inćuni.
Capricciosa na italijanskom znači prevrtljiv, a nastala je u Rimu 1937. godine u piceriji pod nazivom La Capricciosa. Kuvari su ovom picom zapravo čistili frižider, jer su njeni sastojci u to vreme varirali isključivo od onoga što je tog dana ostalo u frižideru.
Ovu picu je izmislila Enea Dante Santerini, vlasnica pomenutog restorana, a njena porodica još uvek ima korporativni patent registrovan 29. novembra 1952. godine.
Preporučeni sastojci:
- 200g paradjz sosa ili pelata
- 200g mocarela sira
- 200g šunke
- 100g šampinjona
- origano
- masline
- maslinovo ulje
#2 Margarita – pica sa obeležjem italijanske zastave
Kao što smo već pomenuli u tekstu iznad, zvanična pica Margarita je nastala u čast kraljice Margarite koja je volela tu vrstu pice prelivenu sastojcima u bojama Italije – paradajz (crvena), mocarela (bela) i bosiljak (zelena).
Iako je kraljica popularizovala ovu picu i njeno ime, Margarita se pravila u Napulju mnogo pre kraljičinog dolaska.
Preporučeni sastojci:
- 200g paradajz sosa ili pelata
- 200g mocarela sira
- 5-6 listova svežeg bosiljka
- maslinovo ulje
#3 Quattro Stagioni – četiri godišnja doba
Quattro Stagioni je još jedna popularna sorta italijanske pice, koja se priprema tako što se podeli na četiri dela sa različitim sastojcima, od kojih svaki deo predstavlja jedno godišnje doba.
Čak i u bukvalnom prevodu sa italijanskog, Quattro Stagioni znači baš to – četiri godišnja doba.
Osnovni sastojci su veoma slični kao kod pice kaprićoze, a to su:
- 200g paradajz sosa ili pelata
- 200g izmrvljenog mocarela sira
- 3 artičoke
- 50g šampinjona
- 150g šunke
- masline
#4 Quattro Formaggi – četiri vrste sira
Ova vrsta pice je apsolutni hit kako u Italiji tako i u svetu, a priprema se od četiri vrste sira, kako sam naziv pice kaže. Tradicionalno, sirevi uključuju mocarelu kao glavnu komponentu, a dodaje se i gorgonzola, dok ostale dve vrste sira variraju od regiona do regiona.
Ono što je bitno kod ovog recepta je da sirevi budu punomasni, ili polumasni i da se razlikuju po ukusu. Za razliku od drugih pica koje smo u tekstu iznad pominjali, ova pica nema jasno poreklo, premda se veruje da potiče iz regiona Lacija početkom 18. veka.
Preporučeni sastojci:
- 200g paradajz sosa ili pelata
- 200g mocarela sira
- 50g gorgonzole
- 50g edam sira
- 50g parmezana
- ruzmarin
- maslinovo ulje
Pica je veoma popularna u čitavom svetu zato što je lako prilagodljiva sastojcima koje imamo u kuhinji, stoga možemo brzo napraviti veoma ukusan obrok sa malo truda i mašte. Ukus pice u velikoj meri zavisi i od brašna od kojeg se pravi testo, pa tako možete eksperimentisati dok ne pronađete idealan recept za vas.