Možda već duže vreme planirate da otputujete sa porodicom u neki evropski grad… Ali ne želite da putujete svojim automobilom. A možda je i pokvaren ili jednostavno nemate automobil. Ukoliko se odlučite za agenciju, odnosno rent a car, evo šta bi sve bilo poželjno znati o samom iznajmljivanju automobila.
Delovaće možda kao nepotrebni detalji, jer svako ko ima dozvolu reći će, čemu svi ti saveti kad ja umem voziti. I kako se ništa ne bi moglo dogoditi ni autu ni njima na putu jer situaciju drže potpuno u svojim rukama. Sve do onog momenta dok ne budu morali zbog nečeg izvući dodatnu svotu novca.
Ukoliko želite izbeći iznenadne situacije i neplanirane troškove, pogledajte šta je ono što je od suštinske važnosti ukoliko se odlučite za iznajmljivanje auta.
- Ugovor morate pročitati pažljivo kako biste prikupili sve neophodne informacije.
- Možda će vam značiti i informacija da željeni auto možete i rezervisati putem interneta.
- Pitajte predstavnika agencije šta je sve uključeno u cenu zakupa.
- Proverite koliki su troškovi dodataka, npr. ukoliko vam je neophodna navigacija na putovanju.
- Još jedan jako bitan savet, jeste da nakon korišćenja automobila, zajedno sa nekim iz agencije proverite da li su vidljiva oštećenja na automobilu, jer ukoliko se dogodi da se pojavi neko oštećenje koje niste prijavili vi ćete morati platiti nadoknadu.
- Kada iznajmljujete automobil, uzmite u obzir broj putnika jer što je veći automobil, veća je i cena.
- Upoznajte se sa svim uslovima ugovora, dakle detaljno ga pročitajte.
Detaljnija uputstva za vašu bezbrižnu vožnju
- Prilikom čitanja ugovora, obratite pažnju na uslove osiguranja, na to šta vam je osiguranjem pokriveno a šta ne.
- Ukoliko bi došlo do krađe automobila, od suštinske važnosti je da znate da se osiguranje odnosi samo na automobil, a ne i na vaše lične stvari. S toga budite pažljivi.
- Ono što još možete pitati zastupnika agencije jeste kakva je praksa rent a car-a ukoliko bi došlo do kvara automobila ili nesreće.
- U slučaju nesreće morali biste se obratiti agenciji i slediti njihova uputstva. Nikako ne bi bilo poželjno popravljati ga bez njihove saglasnosti. A inače postoji i vremenski rok u kojem biste trebali prijaviti kvar na automobilu.
- Važno je i to da znate koji bi novčani iznos mogao teretiti vašu kreditnu karticu u slučaju nesreće.
- Ukoliko dođe do nesreće, uvek zabeležite imena i adrese osoba uključenih u tu nesreću. Nemojte zaboraviti ni to da obavestite policiju i agenciju.
Saveti prilikom vraćanja automobila u agenciju
- Prilikom završetka putovanja i povratka automobila, vozilo vratite za vreme radnog vremena te agencije.
- Potražite da vam daju potvrdu da ste vozilo vratili u stanj eu kojem ste ga preuzeli.
- Ukoliko vozilo budete vraćali van radnog vremena, informišite se da li agencija naplaćuje troškove za takvu vrstu povratka. Vozilo možete i slikati kako biste imali dokaz da ste ga vratili u prvobitno stanje.
Ukoliko pratite ove savete ne bi trebalo da išta pokvari vaše raspoloženje i samo putovanje…
Uživajte u vožnji!