Iz nedelje u nedelju Vaše telo se menja kako bi ispratilo rast bebe. Najprecizniji način računanja toga koja ste nedelja trudnoće jeste preko ultrazvučnog pregleda kod lekara, ali u ovom tekstu ćemo pokriti sve savete za računanje trudnoće, kao i promene kroz koje Vi i beba zajedno prolazite u svakoj nedelji.
Kako da znam koja sam nedelja trudnoće?
Neko pravilo koje lekari prate za utvrđivanje datuma početka trudnoće jeste to da se za prvi dan trudnoće uzima prvi dan Vaše poslednje menstruacije. Cela zdrava trudnoća treba da traje četrdeset nedelja, a normalno je variranje datuma porođaja za oko dve nedelje manje ili više od 40 nedelja.
Najverovatniji termin kad ćete se poroditi možete da izračunate tako što od prvog dana poslednje menstruacije oduzmete tri meseca i dodate sedam dana: ako vam je prvi dan poslednje menstruacije bio 15. februar, kad oduzmete 3 meseca to je 15. novembar, i kad mu dodate sedam dana, verovatni termin porođaja bi bio 22. novembar. Ako se ne sećate kada Vam je počela poslednja menstruacija, Vaš ginekolog će tačno odrediti koja ste nedelja trudnoće putem ultrazvučnog i prenatalnog pregleda.
Svaki trimestar se sastoji od tri meseca ili oko 13 nedelja. Prvi trimestar je od prve do 13. nedelje, drugi je od 14. do 27. nedelje, a treći od 28. pa sve do porođaja.
Kakve promene mogu da očekujem?
Koje su to promene koje vas očekuju u narednom periodu zaivis od toga koja ste nedelja trudnoće. Trudnoća zvanično počinje u momentu kada je fetus ušao u sluzokožu materice, kada spoljni omotač zigota pušta resice u endometrijum preko kojih će se beba kasnije hraniti, a ovim procesom se stvara posteljica koja će štiti Vašu bebu do kraja trudnoće.
Sve pre četvrte nedelje je proces pripremanja jajnika, pucanje folikula jajnika, genetski materijal počinje da se stapa sa materijalom jajne ćelije, i ostala dešavanja na mikro planu.
Početkom pete nedelje se Vaša beba pretvara u embrion unutar kog razlikujemo tri listića koja će postati tri vrste tkiva za razvijanje spljašnjih i unutrašnjih organa. Od šeste nedelje se trudnoća može utvrditi ultrazvučnim pregledom, a mogu se i čuti bebini otkucaji srca.
Na kraju prvog trimestra, Vaša beba već liči na malog čoveka, ima ruke i noge, a telo polako postaje srazmerno njenoj glavi. U poslednjoj nedelji prvog trimestra se oblikuju crte lica i otisci prstiju, vene, kao i unutrašnji organi.
Druga polovina trudnoće
Drugi trimestar je mnogim ženama najopušteniji i najmanje im smeta u redovnom funkcionisanju. Beba počinje da se pomera i traži najudobniju poziciju pošto su joj ojačali zglobovi i vrat. U dvadesetoj nedelji se Vašoj bebi izuzetno brzo razvija mozak, počinje da mu se pojavljuje kosa na glavi, a posteljica dostiže punu zrelost te se to primećuje pri rastu stomaka. Na kraju drugog trimestra, beba ima oko 800g, i poprima jako slatke karakteristike poput sisanja palca.
Dvadeset osme nedelje počinje treći trimestar trudnoće, a tada bi trebalo da odete na redovnu proveru svoje krvne slike koja će Vam trebati i u porodilištu. Što se tiče Vaše bebe, ona sada već može da raspoznaje svetlo od mraka, ali takodje može i da prepozna Vaš glas!
Oko tridesete nedelje možete početi da osećate takozvane „lažne kontrakcije“, ili osećaj stvrdnutosti stomaka, ali ako one ne prođu ubrzo ili su preterano bolne, trebalo bi da se obratite lekaru.
Krajem poslednjeg trimestra, oko 38. nedelje, Vaša beba je spremna da se rodi, i od ove pa sve do 42. nedelje se računa kao da je beba rođena u terminu.